Zápis piatich lokalít do zoznamu svetového dedičstva UNESCO je dobrá správa, vyhlásil minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) považuje za dobrú správu, že pätica slovenských lokalít bola opätovne zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu slovenskej diplomacie.

„Je to dobrá správa pre našu krajinu. Ide o výnimočné pralesy s unikátnym biotopom, v ktorých niektoré buky majú až 240 rokov. Pre Slovensko sa zápisom ukončila dlhoročná snaha zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto vzácneho územia,“ vyhlásil Korčok.

Slovensko bolo súčasťou nadnárodnej nominácie Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy spoločne s ďalšími 12 európskymi krajinami. „S aktuálne 94 komponentmi v 18 krajinách ide o najväčšiu lokalitu na Zozname svetového dedičstva UNESCO,“ uviedli z ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Výbor svetového dedičstva UNESCO v stredu schválil rozšírenie slovenskej lokality v Zozname svetového dedičstva – bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Rozšírenie sa týka Vihorlatského pralesa a prírodných rezervácií Havešová, Rožok, Udava a Stužica. Všetky boli na zoznam UNESCO zapísané v roku 2007.

(tasr)