Údaje Štatistického úradu ukazujú, že vlani príjmová chudoba ohrozovala 615-tisíc Slovákov, čo predstavuje 11,4 percent obyvateľstva. Analytička spoločnosti finGO.sk Lenka Buchláková odhaduje, že pre pandémiu nového koronavírusu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ešte ďalších 20-tisíc až 25-tisíc ľudí. Z chudoby ľudí nevytrhne podľa nej ani podpora štátu. Problémom je podľa Buchlákovej vysoký nárast výdavkov oproti platom.

„Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácností zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky,“ vyčíslila analytička s tým, že preto je na Slovensku stále vysoké percento ľudí, ktorí spadajú do kategórie materiálnej deprivácie.

Situáciu podľa analytičky zhorší pandémia nového koronavírusu, ktorá do materiálnej deprivácie môže dostať ďalších 20-tisíc až 25-tisíc ľudí. „Po kríze, najmä v roku 2010, počet ľudí ohrozených chudobou výrazne rástol. Dôvodom bolo prepúšťanie, rekordná nezamestnanosť v krajine, celkový prepad ekonomiky,“ okomentovala Buchláková s tým, že napriek tomu, že súčasná kríza sa týka najmä verejného zdravia, koronakríza sa podpísala aj pod nárast nezamestnanosti a zníženie životnej úrovne. „Menej ľudí však prepadlo až k hranici chudoby či sociálneho vylúčenia. Otázne je, do akej miery sa ešte prejavia dôsledky pandémie v dlhodobejšom horizonte a ako veľmi ešte ekonomiku ovplyvní tretia vlna pandémie,“ uviedla analytička.

Hlavný problém vidí analytička v tom, že z chudoby ľudí nevytrhne ani podpora od štátu. Len tretina Slovákov, ktorí poberajú sociálne dávky či príspevky, sa vďaka nim dostáva mimo pásma chudoby. „Až dve tretiny v ňom naďalej zostávajú,“ priblížila analytička s tým, že na druhej strane, sociálne transfery vedú k zníženiu počtu osôb vedených ako „ohrození chudobou“ v Európskej únii skoro o tretinu.

(tasr)