Americkí biskupi sú pred voľbami až priveľmi opatrní, katolícki voliči tradične rozdelení, aj z tohto pohľadu ide o zaujímavé voľby. Biden je formálne katolík, Trump má najsilnejšiu oporu v náboženskej pravici.

V niečom to pripomína voľby, keď kandidoval John F. Kennedy, formálne katolík, proti Richardovi Nixonovi, ktorý reprezentoval tradičnú Ameriku. Teraz je z dvojice prezidentských kandidátov katolíkom Joe Biden. Ako sa pred voľbami zorientovali biskupi?

Konferencia amerických biskupov nedávno pochválila Trumpovu administratívu za pro-life politiku. Prekvapivé na tom nie je nič, ak tak len slabý hlas, ktorým to zaznieva. Žiadny americký republikánsky prezident nemá takú bilanciu v témach ako sú konzervatívni sudcovia ústavného súdu (Trump menoval troch), obmedzenie financovania lobistických organizácií ako Planned Parenthood a vôbec podporu financovia potratov vo svete. Trump aj spolu s viceprezidentom Pencom patrili k najväčším podporovateľom pochodu za život v dejinách americkej politiky.

Katolícki biskupi sú napriek tomu veľmi opatrnícki. Preto sa cenia aj malé kroky. Zväčša veľmi opatrný arcibiskup New Yorku kardinál Timothy Dolan, ktorého materská Katedrála sv. Patrika sídli neďaleko Trump Tower pozdĺž Piatej Avenue, pred časom prekvapil, keď „urobil krok navyše“, a v lete požehnal Národné zhromaždenie republikánov. Počas telefonátu s prezidentom Trumpom kardinál údajne povedal, že „je najlepší prezident v histórii“ americkej cirkvi.

Naopak chicagský arcibiskup kardinál Blaise Cupich na otázku o kríze líderstva v USA podčiarkol, že „máme takých lídrov, akých si zaslúžime, lebo si ich zvolíme“. Vyzval tiež občanov, že „ak majú problém s tými, ktorí vládnu, môžu im odpovedať a meniť ich. Takže neseďme; zapojme sa, zistime, o čo ide a konajme.“

Americkí biskupi sú poväčšine programovo opatrní, americká cirkev je napokon po sexuálnych škandáloch v hlbokej kríze. Pred dnešnými voľbami nepodporili ani jedného z kandidátov a dlhšie vyzývajú veriacich k „volebnej novéne“ pred prezidentskými voľbami. Pritom voľby sú z pohľadu kultúrno-etických otázok, ktorá zväčša rozhodujú o postoji cirkvi k politike, jednoznačnou voľbou. (bop)