USA budú pokračovať v leteckých útokoch proti Talibanu na podporu afganských ozbrojených zložiek. Povedal to americký generál.

„Spojené štáty za posledné dni zintenzívnili nálety na podporu afganských síl a sme pripravení v tejto zvýšenej miere podpory v nasledujúcich týždňoch pokračovať, ak Taliban neukončí útoky,“ povedal novinárom v Kábule americký generál Kenneth McKenzie, informovala agentúra AFP.  Uistil, že Taliban sa k víťazstvu nepribližuje, napriek tomu, že afganské sily čelia náročným bojom. „Víťazstvo Talibanu nie je neodvratné,“ vyhlásil s tým, že Taliban sa mýli, ak tvrdí opak.

Vyjadrenie McKenzieho prišlo v čase, keď afganskí predstavitelia v južnej provincii Kandahár oznámili, že v regióne bolo počas júna v dôsledku bojov vysídlených približne 22.000 rodín; celkovo ide až o zhruba 154.000 vysídlených ľudí. Boje pokračovali na predmestí hlavného mesta spomenutej provincie aj v nedeľu.

Novú, bleskovú ofenzívu vo viacerých oblastiach Afganistanu spustil Taliban po tom, ako Spojenými štátmi vedené zahraničné sily začali z jeho územia odsun, ktorý by mal do konca augusta urobiť bodku za ich takmer 20-ročným pôsobením v tejto stredoázijskej krajine.

Islamistický Taliban ovládol už rozsiahle územia Afganistanu vrátane hraničných priechodov či viacerých provinčných hlavných miest. Organizácia Human Rights Watch (HRW) varovala, že Taliban v obsadených oblastiach pácha násilnosti voči civilistom.

(tasr, bop)