Na protestoch v Tunisku došlo k násilnostiam. Nespokojní občania vyzvali vládu, aby podala demisiu pre zhoršujúcu sa zdravotnú, ekonomickú i spoločenskou situáciu.

V hlavnom meste Tunis sa pred budovou parlamentu zišli stovky protestujúcich, ktorí kričali heslá namierené proti vládnucej islamistickej Strane obrody (an-Nahda) a premiérovi Hišámovi Mašíšímu. „Ľudia chcú rozpustenie parlamentu,“ ozývalo sa z davu podľa agentúry AFP. Polícia zablokovala všetky cesty vedúce k hlavnej ulici Avenue Bourguiba, ktorá bola pred desiatimi rokmi hlavným dejiskom tuniskej revolúcie. Ako uviedol spravodajca AFP, niekoľko demonštrantov bolo zadržaných a jeden novinár utrpel zranenia, keď účastníci zhromaždenia začali hádzať kamene do príslušníkov poriadkových síl, ktorí na nich následne nasadili slzotvorný plyn.

Protesty sa konali aj v mestách Gafsa, Kajruván, Monastir či Súsa. Demonštranti sa podľa agentúry Reuters pokúsili v Súse vniknúť do regionálnej centrály strany an-Nahda, najväčšiemu subjektu v tamojšom parlamente. Útočníci zničili počítače a ďalšie zariadenie vo vnútri a dokumenty strany rozhádzali na ulici. Protesty zvolalo pri príležitosti 64. výročia nezávislosti Tuniska novozaložené Hnutie 25. júla, píše agentúra AP.

Krajina, ktorej sa ako jedinej v regióne podarilo po udalostiach tzv. arabskej jari z roku 2011 dosiahnuť prechod k demokracii, trpí vážnou hospodárskou krízou, ktorá postihuje najmä mladých ľudí. Situáciu ešte zhoršila pandémia nového koronavírusu – počet nakazených i obetí výrazne stúpa. Účastníci protestov, ktoré sa znova začali v januári, kritizujú nárast nezamestnanosti, chudoby a korupciu v krajine. Prezident Kaís Saíd poveril bojom proti pandémii COVID-19 armádu, čo podľa niektorých analytikov značí, že takýmto spôsobom si chce rozšíriť svoje právomoci.

(tasr, bop)