Ozbrojenci v Nigérii prepustili ďalších 28 zo 121 unesených študentov. Dovedna je na slobode 34 z nich, no stále zadržiavajú 87 žiakov.

Únoscovia vtrhli do budovy strednej baptistickej školy v nigérijskom štáte Kaduna 5. júla a uniesli desiatky žiakov, ktorí v tom čase spali vo svojich internátnych izbách. Reverend Joseph Hayab pôsobiaci na tejto školy pre AFP potvrdil, že prepustení žiaci sa znova stretli so svojimi rodinami. „Banditi ich prepustili včera (v sobotu) a podarilo sa nám vyslať autobusy patriace cirkvi na miesto, kde únoscovia žiakov nechali a vyzdvihnúť ich,“ priblížil.

„Päť detí utieklo 21. júla, ale len dve z nich našla polícia. Zvyšné tri sa do školy dostali samostatne,“ dodal Hayab s tým, že z rúk únoscov unikli, keď ich poslali do lesa zbierať drevo. Jedného zo študentov prepustili únoscovia pred dvoma týždňami zo zdravotných dôvodov.

Gang únoscov po tomto čine príslušnú školu požiadal o výkupné a jedlo. Hayab priznal, že škola im poskytla peniaze, presnú sumu však neuviedol. „Najdôležitejšie teraz je, aby boli prepustené i všetky ostatné deti,“ zdôraznil. Od decembra uniesli v Nigérii už približne 1000 študentov a žiakov. Väčšinu z nich páchatelia prepustili po dohode s lokálnymi predstaviteľmi, niektoré z detí sú však naďalej zadržiavané. Ako píše agentúra Reuters, ide o v poradí desiaty z hromadných únosov na severozápade Nigérie od konca minulého roka, za ktoré sú najčastejšie zodpovední islamistickí militanti, avšak v poslednej dobe i kriminálne gangy.

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari bezpečnostným zložkám v krajine nariadil, aby zaistili bezpečné a urýchlené prepustenie všetkých obetí únosov.

(tasr, bop)