Pohreb zavraždeného prezidenta v Haiti sprevádzali násilnosti. Demonštranti na šéfa národnej polície vykrikovali, že je zradca.

Zavraždeného prezidenta Jovenela Moiseho pochovali v rodnom meste Cap-Haitien. Smútočnú ceremóniu sprevádzali násilné protesty v okolí prísne stráženej rezidencie. Informovala o tom agentúra AP. Napätie zvýšila najmä prítomnosť šéfa haitskej národnej polície Léona Charlesa.

Keď sa začal samotný obrad, stovky demonštrantov sa dostali do potýčok s políciou. Muži zákona použili proti rozvášnenému davu slzotvorný plyn. Vzduchom sa šíril čierny dym zo zapálených pneumatík a podľa AP zaznelo aj zopár výstrelov. Delegácie Spojených štátov a Organizácie spojených národov (OSN) opustili pre obavy o bezpečnosť miesto konania ceremónie pár minút po príchode. Manželku zavraždeného prezidenta strážili americkí agenti. S prejavom vystúpila na konci obradu. Vraždu manžela označila za zradu a zločinecké sprisahanie.

„Pozerajú sa na nás a čakajú, že budeme mať strach… Oligarchovia vyhrali bitku, ale vojna sa ešte neskončila,“ povedala Martine Moiseová. Vyhrotená atmosféra bola už počas štvrtkovej zádušnej omše v miestnej katedrále, ktorá musela byť niekoľkokrát prerušená. Účastníci prerušovali obrad výkrikmi. Žiadali spravodlivosť pre zavraždeného prezidenta.

Jovenel Moise zomrel 7. júla, keď ho komando atentátnikov zavraždilo v jeho súkromnej rezidencii. V rámci vyšetrovania atentátu bolo zatknutých už najmenej 26 ľudí, medzi nimi je 18 bývalých vojakov kolumbijskej armády, päť Haiťanov a traja Američania haitského pôvodu. Policajný prezident v utorok oznámil, že boli zadržané ďalšie štyri osoby, pričom najmenej tri z nich sú policajti v aktívnej službe. Haitské úrady vyšetrujú aj to, kto vražedné komando financoval. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a medzinárodná policajná organizácia Interpol pomáhajú pri pátraní po občanoch USA, ktorí by mohli byť zapletení do prezidentovej vraždy.

(tasr, bop)