Boris Kollár zvolal schôdzu na odvolávanie ministra Mikulca. Môže sa konať už cez víkend.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal schôdzu k jeho odvolávaniu, začať sa má hneď po skončení aktuálnej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Schôdzu inicioval Smer-SD, pridali sa k nemu aj niekoľkí nezaradení poslanci.

Kollár pôvodne avizoval, že schôdza o vyslovení nedôvery Mikulcovi by sa mohla konať v stredu (28. 7.) alebo vo štvrtok (29. 7.). Opozičný Smer-SD pri odvolávaní Mikulca okrem iného kritizuje aktuálne rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Mikulcovi opozícia naďalej vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní. Poslanec Peter Pellegrini (nezaradený) a líder mimoparlamentného Hlasu-SD označil Mikulca zodpovedného za situáciu v polícii. Tá podľa jeho slov už nie je schopná zvládnuť ani malý piatkový protest nespokojných občanov pred NR SR. Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Hovorí o legitímnom práve opozície.

(tasr, bop)