Singapur: Covid sa šíri, vážne priebehy choroby sú však mimoriadne zriedkavé. Zaočkovaná je polovica populácie.

V Singapure sa aj naďalej šíri nový koronavírus, pre vysokú mieru zaočkovanosti sú však ťažké priebehy ochorenia COVID-19 mimoriadne zriedkavé. Z 1096 lokálnych prípadov nákazy koronavírusom, ktoré zaznamenali v Singapure za ostatných 28 dní, sa 484 (44 percent) vyskytlo u plne zaočkovaných ľudí, 30 percent u čiastočne zaočkovaných a 25 percent u nezaočkovaných.

Závažný priebeh covidu, ktorý si vyžadoval kyslíkovú podporu, malo sedem ľudí. Šesť z nich nebolo očkovaných a jeden z nich prvou dávkou. Singapur má po Spojených arabských emirátoch (SAE) druhú najvyššiu mieru zaočkovanosti proti koronavírusu na svete. Najmenej jednu dávku proticovidovej vakcíny dostalo už 75 percent z 5,7 milióna obyvateľov, pričom plne zaočkovaná je už polovica populácie.

Odborníci upozorňujú, že prípady nákazy zaočkovaných ľudí neznamenajú, že vakcíny sú neúčinné. Vedci zo Singapurskej štátnej univerzity (NUS) konštatovali, že čím viac ľudí bude v Singapure zaočkovaných, tým viac sa ich nakazí. Tieto údaje je však dôležité vnímať v pomere k počtu nezaočkovaných. „Predpokladajme, že Singapur dosiahne 100-percentnú zaočkovanosť … potom budú všetky prípady infekcie pripadať na očkovaných ľudí a žiadne na nezaočkovaných,“ povedal Teo Yik Ying z NUS.

Z údajov navyše vyplýva, že za posledné dva týždne sa u ľudí nad 61 rokov vyskytlo o 88 percent viac prípadov nákazy, ako u mladších osôb. Podľa profesorky lekárskej fakulty Singapurskej štátnej univerzity Linfy Wangovej majú starší ľudia preukázateľne slabšiu imunitnú odpoveď na vakcináciu.

(tasr)