Nemecko: Incidencia nákazy stúpa najmä u ľudí vo veku 15-34 rokov. Ťažký priebeh ochorenia je tu však zriedkavý.

Vyplýva to z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). Najvyššiu úroveň incidencie (32) zaznamenali minulý týždeň, podľa správy RKI zverejnenej vo štvrtok, u ľudí vo veku 15-24 rokov.

RKI ďalej približuje, že veľkú väčšinu prípadov infekcie nahlásených od 1. februára tvoria neočkované osoby. Účinnosť vakcinácie od začiatku februára do 11. júla predstavuje podľa odhadov RKI medzi 18-59-ročnými zhruba 89 percent a u ľudí starších ako 60 rokov je to okolo 87 percent.

Od februára eviduje RKI celkovo 6125 nakazených spomedzi zaočkovaných osôb – priebeh choroby je u nich väčšinou mierny. Obe dávky vakcíny proti covidu dostalo v Nemecku už približne 40 miliónov ľudí. RKI tiež konštatuje, že počet zaočkovaných obyvateľov Nemecka je u ľudí mladších ako 60 rokov výrazne nižší než u ľudí nad 60 rokov.

Dominantným variantom vírusu, ktorý objavili najprv v Indii,  je v Nemecku naďalej delta – v náhodne vybraných vzorkách poslaných na analýzu bol podiel tohto variantu 84 percent, uvádza RKI. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom, keď táto mutácia tvorila približne dve tretiny z nakazených, sa teda dominantné postavenie tohto variantu ešte posilnilo.

Hoci počet pacientov v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti v súčasnosti neklesá, ustálil sa na nízkej úrovni. Už niekoľko týždňov sa v Nemecku čoraz menej testuje na prítomnosť covidu. Minulý týždeň vykonali zdravotníci 592.221 PCR-testov, z ktorých bolo 1,64 percenta pozitívnych.

(tasr)