EÚ plánuje do konca mesiaca adresovať Británii „posledné upozornenie“ v súvislosti s údajným porušením časti dohody o brexite, ktorá súvisí s takzvaným severoírskym protokolom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Bloomberg. Podľa informácií agentúry plánuje Brusel predložiť Londýnu odôvodnené stanovisko, v ktorom opíše, ako ostrovná krajina protokol zahrnutý v „rozvodovej dohode“ porušila.

Ak by britská vláda ani potom nezmenila svoj prístup, Európska komisia (EK) by sa údajne mohla obrátiť na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu. Bloomberg sa v článku odvolal na dvoch nemenovaných predstaviteľov, ktorí sú oboznámení so situáciou. Hovorca Európskej komisie správu odmietol komentovať.

Spor medzi Bruselom a Londýnom sa vystupňoval po tom, ako britský minister pre záležitosti EÚ David Frost v stredu prišiel s požiadavkou, aby Únia opätovne prerokovala severoírsky protokol. Európska komisia dala v ten istý deň prostredníctvom podpredsedu Maroša Šefčoviča oficiálne najavo, že na takúto vec nepristúpi. Toto stanovisko vo štvrtok zopakovala šéfka EK Ursula von der Leyenová po telefonickom rozhovore s britským premiérom Borisom Johnsonom.

„Európska únia bude aj naďalej kreatívna a flexibilná v rámci daného protokolu. Ale znovu o ňom vyjednávať nebudeme“, napísala na sociálnej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Britský ministerský predseda označil súčasnú situáciu za „neudržateľnú“.

Podľa podmienok, ktoré sú zakotvené v protokole, čelia niektoré tovary prepravované z Británie do Severného Írska colným kontrolám, akoby prichádzali na územie EÚ. Spojené kráľovstvo tvrdí, že to spôsobuje „významné narušenie“ obchodu medzi Severným Írskom a zvyškom Británie.

(tasr, min)