Počet obetí nepokojov v Juhoafrickej republike po uväznení exprezidenta Jacoba Zumu stúpol vo štvrtok na 337. Informovala o tom agentúra AFP. „Juhoafrická polícia skorigovala celkový počet úmrtí súvisiacich s nepokojmi v provinciách Gauteng na 79 a KwaZulu-Natal na 258,“ uviedol predstaviteľ prezidentskej kancelárie s tým, že niektorí z týchto ľudí podľahli zraneniam, ktoré utrpeli počas nepokojov.

Krvavé protesty vypukli v piatok 9. júla po uväznení bývalého prezidenta Jacoba Zumu, ktorý si začal odpykávať 15-mesačný trest za pohŕdanie súdom. Odsúdili ho za neuposlúchnutie súdneho príkazu svedčiť vo vyšetrovaní obvinení z korupcie počas jeho prezidentského obdobia v rokoch 2009–2018.

Súčasný prezident JAR Cyril Ramaphosa nepokoje označil za „koordinovaný a dobre plánovaný útok“ na mladú demokraciu krajiny. Exprezident má ešte stále veľa podporovateľov v radoch strany Africký národný kongres (ANC), pripomína AFP.

Protesty postihli najmä provinciu KwaZulu-Natal, odkiaľ Zuma pochádza. Dovedna boli v dôsledku nepokojov podľa AFP spôsobené škody v odhadovanej hodnote 3,4 miliardy dolárov. Prezident Zuma vo štvrtok nakrátko opustil väznicu v meste Estcourt, aby sa zúčastnil na pohrebe svojho brata, ktorý pre chorobu zomrel len pár dní po tom, ako Zumu uväznili.

(tasr, min)