Hnutie Taliban ovláda už 90 percent hraníc Afganistanu, uviedol jeho hovorca Zabihulláh Mudžáhid. „Hranice Afganistanu s Tadžikistanom, Uzbekistanom, Turkménskom a Iránom, alebo zhruba 90 percent hraníc, sú pod našou kontrolou,“ povedal Mudžáhid pre ruskú agentúru RIA Novosti. Ide o tvrdenie, ktoré nie je možné nezávisle overiť, poznamenala agentúra AFP.

Fundamentalistické hnutie Taliban dostáva v súčasnosti v rámci rozsiahlej ofenzívy pod svoju kontrolu čoraz väčšie, predovšetkým vidiecke oblasti Afganistanu. Okrem iného obsadilo aj hlavný hraničný priechod na hraniciach s Tadžikistanom, ktorý na hranice vyslal 20 000 príslušníkov záložných jednotiek.

Deje sa tak v situácii, keď sa z Afganistanu po takmer 20 rokoch sťahujú americké jednotky, ktorých odsun by mal byť ukončený do 31. augusta 2021. Viac než desať diplomatických misií v afganskej metropole Kábul vyzvalo tento týždeň na „bezodkladné ukončenie“ súčasnej ofenzívy vedenej Talibanom s tým, že je v rozpore s tvrdeniami, podľa ktorých chce hnutie zabezpečiť politickú dohodu v záujme ukončenia konfliktu.

(tasr, min)