Obetí pandémie v Indii môže byť takmer 5 miliónov. Vyplýva to z odhadov Harvardovej univerzity a amerického Strediska pre globálny rozvoj.

Organizácia presnejšie hovorí o 3 až 4,7 milióna zosnulých, čo je viac ako desaťnásobok oficiálne priznaného čísla – asi 420-tisíc.

„Skutočnosť je, samozrejme, katastrofálne horšia. Je tragicky jasné, že možno zomreli skôr milióny ľudí než státisíce,“ píše sa v správe.

Stredisko vychádza zo štatistických údajov o tom, o koľko viac ľudí zomrelo medzi januárom 2020 a júnom 2021 oproti priemeru za predchádzajúcich päť rokov.

Počet obetí pritom nebol výrazne vyšší len v období druhej jarnej vlny v tomto roku, ale aj počas prvej vlny v roku 2020, na ktorú mohli pripadnúť až dva milióny mŕtvych.

Tvorcovia správy prízvukujú, že nie každé nadúmrtie súvisí s Covidom-19, ale ten hral v náraste významnú úlohu.

Portál Al Jazeera uvádza, že ak by toto číslo platilo, Covid-19 by bol najväčšou ľudskou tragédiou v modernej histórii krajiny.

Rozdelenie Britmi ovládaného indického subkontinentu na nezávislú Indiu a Pakistan v roku 1947 viedlo k zabitiu až milióna ľudí, keď sa navzájom zabíjali hinduisti, sikhovia a moslimské davy.

(tod)