Etiópia: 54 mŕtvych po masakre na školskom dvore. Federálne zložky z neznámych príčin opustili oblasť a nechránili civilistov.

Etiópsky predseda vlády Abij Ahmed odsúdil zabíjanie ľudí na základe etnickej identity a dodal, že do oblasti boli nasadené silové zložky, ktoré začali prijímať bezpečnostné opatrenia.

Etnické násilie v Etiópii predstavuje pre Ahmeda najväčšiu výzvu. V minulom roku získal za svoje rozsiahle politické reformy a urovnanie dlhoročného konfliktu so susednou Eritreou Nobelovu cenu za mier.

„Etiópski nepriatelia sa zaväzujú, že krajine budú vládnuť alebo ju zničia, a robia všetko pre to, aby to dosiahli,“ uviedol etiópsky premiér vo svojom príspevku na Facebooku. „Jednou z ich taktík je vyzbrojovanie civilistov a barbarské útoky založené na identite. Je to srdcervúce.“

Vláda obviňuje z útoku Osloboditeľskú armádu Oromo z rovnomennej etnickej skupiny. Teroristický čin sa stal v regióne Oromia, v oblasti hraničiacej s Južným Sudánom a niekoľko sto kilometrov od hlavného mesta Addis Abeba.

Šéf policajnej komisie v regióne Oromia Ararsa Merdasa uviedol, že z oblasti utieklo približne 200 rodín.

Vo vyjadrení ľudskoprávnej organizácie Amnesty International sa uvádza, že federálne jednotky sa neočakávane stiahli. O niekoľko hodín neskôr prišli povstalci a oznámili, že odteraz oblasť ovládajú.

„Militanti zhromaždili ľudí, ktorí nestihli utiecť, najmä ženy, deti a starších ľudí, a zabili ich,“ uvádza sa vo vyhlásení Amnesty. Pozostalí sa ukryli v neďalekom lese.

Etiópska komisia pre ľudské práva vyzvala federálnu vládu, aby „objasnila dôvody stiahnutia armády z oblasti, o ktorej sa dlho vie, že je náchylná na útoky, a prečo nechránila civilistov“.

Osloboditeľská armáda Oromo sa k obvineniam z útoku nevyjadrila. V minulosti podobné správy popierala.