V Spojených štátoch sa v utorok začal volebný deň. O prezidentský úrad súperia republikánsky prezident Donald Trump a ostrieľaný demokrat Joe Biden. Informovali o tom agentúry DPA či AFP. Hlasovanie v USA sa začalo v dvoch malých obciach v americkom štáte New Hampshire – v Dixville Notch a Millsfield. Zachovali tradíciu aj napriek pandémii koronavírusu. Volebné miestnosti sa tam otvorili v utorok o 00.00 h miestneho času (06.00 h SEČ).

Voliči v Dixville Notch, obci s 12 obyvateľmi, odovzdali prvé hlasy s úderom polnoci. Obec sa nachádza uprostred lesa, neďaleko kanadskej hranice, a už od roku 1960 tradične hlasuje ako prvá v celej krajine. Susedná dedina Millsfield takisto začína hlasovať o polnoci. Väčšina volebných miestností na východnom pobreží USA sa otvorí v utorok o 06.00 h či 07.00 h miestneho času (12.00 h či 13.00 h SEČ).

Biden neustále vedie v prieskumoch verejnej mienky, vrátane dôležitých tzv. nerozhodnutých štátov. Republikán Trump bojuje o udržanie sa v Bielom dome po turbulentných štyroch rokoch v prezidentskom úrade. Výsledok volieb však ani zďaleka nie je istý. Voliči vo všetkých štátoch hlasujú aj v celom rade referend o rôznych záležitostiach od daňovej politiky až po zákony o drogách, o 35 kreslách v Senáte, o celej Snemovni reprezentantov a o početných štátnych a miestnych úradoch.

(tasr)