Najmenej jeden podozrivý z pondelkového teroristického útoku vo Viedni je stále na úteku. Oznámil to rakúsky minister vnútra Karl Nehammer a dodal, že mŕtvych je niekoľko. Informácie priniesli v utorok v skorých hodinách tlačové agentúry DPA a AP.

„Toto je najťažší deň, aký Rakúsko v posledných rokoch zažilo,“ povedal minister a vyzval ľudí, aby sa zdržiavali vo vnútri domov a mimo centra Viedne. Takisto potvrdil, že mŕtvy je aj jeden ťažko ozbrojený útočník. Pred jeho vyjadreniami rakúska stanica ORF informovala, že niekoľko ľudí, ktorí po začatí streľby uviazli v baroch a reštauráciách, už smeruje domov. Ďalším ľuďom umožnili bezplatný pobyt v hoteli v meste.

Nehammer ešte dodal, že ďalšia tlačová konferencia, na ktorej poskytne aktuálne správy, sa bude konať o 06.00 h SEČ. Strelci spustili paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o teroristický útok, pri ktorom zahynul aj jeden z útočníkov a 15 ľudí utrpelo zranenia. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že útočníci boli ozbrojení automatickými zbraňami a boli na útok veľmi dobre pripravení.

Polícia spresnila, že v pondelok krátko po 20.00 h SEČ bolo vystrelených niekoľko prvých nábojov na rušnej ulici v centre mesta a že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach – Salzgries, Schwedenplatz, Graben, Fleischmarkt, Bauernmarkt a Morzinplatz. Neoverený záznam zverejnený na sociálnych sieťach zachytával strelcov kráčajúcich po uliciach a náhodne strieľajúcich do ľudí.
Motív sa vyšetruje, ale podľa kancelára Kurza sa antisemitský útok nedá vylúčiť, keďže streľba sa začala pri viedenskej hlavnej synagóge. Tá bola v čase útoku zatvorená.

(tasr)