Odberové pracoviská sa počas Svetového dňa darcov krvi otvárajú verejnosti. Zariadenia možno nájsť na celom Slovensku.

Národná transfúzna služba (NTS) SR na svojich odberových pracoviskách pripravila pre darcov krvi a verejnosť deň otvorených dverí. Urobí tak pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si spoločnosť pripomína v pondelok. TASR o tom informovali hovorkyňa NTS Martina Frigová a Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža (SČK).

Motto tohtoročných osláv Svetového dňa darcov krvi znie „Daruj krv, aby svet stále pulzoval“ alebo „Daruj krv, nech bije srdce sveta“. Kampaň zdôrazňuje, akí dôležití sú dobrovoľní darcovia krvi pre udržiavanie chodu sveta zachraňovaním životov a zlepšovaním zdravia iných ľudí.

„Posilňuje globálnu výzvu, aby čoraz viac ľudí darovalo krv pravidelne a prispievali tak k lepšiemu zdraviu populácie. Cieľom tohtoročnej kampane je poukázať na dôležitú úlohu mladých ľudí pri zabezpečovaní dostatočných zásob krvi,“ uviedla Frigová.

Generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová poukázala na to, že uplynulý rok celému svetu ukázal, ako veľmi sme navzájom prepojení. „Chceme sa poďakovať darcom krvi na Slovensku aj vo svete, že aj počas tohto neľahkého obdobia mysleli na tých, ktorí sú odkázaní na ich dobrú vôľu,“ povedala.

Tohtoročná kampaň venuje pozornosť najmä úlohe mladých ľudí pri zabezpečovaní sebestačnosti v zásobovaní krvou v rámci jednotlivých krajín. Pocit solidarity je blízky aj mladým v SČK. „Organizujeme mobilné odbery na našich školách, sprevádzame našich kamarátov a súrodencov na ich prvých odberoch krvi a dodávame im tak odvahu robiť dobré skutky,“ doplnil Matej Gocník z Mládeže SČK.

Záujemcovia si v pondelok od 7.00 do 17.00 h budú môcť pozrieť odberové pracoviská v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. Záujemcovia o darovanie krvi sa môžu objednať na telefónnych číslach uvedených na webovej stránke www.ntssr.sk.

Hostiteľom celosvetových osláv Svetového dňa darcov krvi je tento rok Taliansko a hlavný kultúrny program bude prebiehať v Ríme.

(tasr)