V Madride protestovali tisícky proti milosti pre katalánskych separatistov. Vláda chce 12 z nich oslobodiť za prípravu nelegálneho referenda o nezávislosti v roku 2017.

Podľa tamojšej polície sa na proteste zúčastnilo zhruba 25.000 ľudí, informovala agentúra AFP. Medzi demonštrantmi sa nachádzali aj opoziční lídri Pablo Casado – predseda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) a Santiago Abascal – predseda krajne pravicovej strany Vox.

Organizátori protestu vybrali za miesto konania námestie Plaza de Colón, ktoré je symbolom zhromaždení španielskej krajnej pravice, približuje AP.

Napriek tomu, že španielsky premiér Pedro Sánchez tento krok oficiálne nepotvrdil, separatistom by mala vláda udeliť milosť ešte pred začiatkom letných prázdnin, píše AFP.

Tento plán menšinovej socialistickej vlády však ostro skritizovala pravicová opozícia, podľa ktorej Sánchez robí ústupky voči separatistickým stranám výmenou za ich podporu v parlamente.

Premiér však takéto rozhodnutie obhajuje ako symbol upevňovania vzťahov medzi Španielmi a Kataláncami.

Udelenie milosti podporuje 29,5 percent opýtaných, pričom viac ako 60 percent respondentov sa vyslovilo proti takémuto kroku, vyplýva z nedávneho prieskumu pre španielske noviny El Mundo, píše AP. V Katalánsku takýto krok podporuje 60-70 percent tamojšieho obyvateľstva.

Proti oslobodeniu katalánskych separatistov sa vyslovil aj ústavný súd, podľa ktorého by na opodstatnenie takéhoto kroku museli najprv prejaviť ľútosť nad svojimi činmi, píše AFP.

Ústavný súd odsúdil v októbri 2019 spomínaných katalánskych separatistov za účasť na organizácií nezákonného referenda, pričom deviatim z nich udelil väzenské tresty v rozmedzí deväť až 12 rokov.

(tasr, bop)