Parížska polícia v noci na nedeľu rozohnala nepovolený pouličný večierok. Zišli sa na ňom stovky mladých ľudí. Účastníci nedodržiavali epidemiologické opatrenia ani nočný zákaz vychádzania po 23:00 hodine. Polícia na akcii zadržala troch ľudí, pričom na rozhodovanie davu použila aj slzotvorný plyn. Informovala o tom agentúra AFP.

Sobotný večierok bol v poradí už tretím, ktorý sa od štvrtka konal na rozľahlom trávnatom pozemku pred parížskou Invalidovňou. Tieto zhromaždenia, nazývané aj Projekt X odkazujúc tak na rovnomenný americký film z roku 2012, zakaždým rozohnala polícia okolo 23.00 hodiny. Videozáznamy zo sobotnej akcie zverejnené na sociálních sieťach zachytávajú mládež – prevažne bez rúšok – ako skáče po streche auta, či prípadne hádže flaše na policajné dodávky.

Obdobné večierky polícia rozohnala aj v parížskych Tuilerijských záhradách či na nábreží Seiny. Ľudia si na nich cez víkend užívali teplé počasie, pričom príliš nedodržiavali epidemiologické pravidlá, ako nosenie rúšok, približuje AFP.

Vo Francúzsku aktuálne platí z dôvodu pandémie nového koronavírusu zákaz nočného vychádzania, ktorý začína o 23.00 hodine. Po tejto hodine už smú byť ľudia vonku len z opodstatnených dôvodov. Zhromaždenia na verejnosti sú obmedzené na maximálne desať ľudí. Na verejnosti zároveň platí povinnosť mať na tvári rúško, a to aj vo vonkajších priestoroch, pripomína agentúra DPA.

Miera infekčnosti v ostatnom čase značne klesla ako v Paríži, tak aj vo zvyšku Francúzska. Tamojšia vláda tak plánuje ďalej uvoľňovať reštrikcie a od 30. júna by chcela už aj úplne zrušiť nočný zákaz vychádzania, približuje AFP. Úrady však zároveň občanov nabádajú, aby naďalej dodržiavali vzájomné rozstupy a ďalšie epidemiologické pravidlá. (TASR, tob)