Tisíce ľudí v kanadskom meste Londýn v provincii Ontario vyrazili v piatok do ulíc, aby vyjadrili podporu moslimskej rodine. Tú minulý víkend úmyselne zrazil a usmrtil vodič.Polícia prípad označila za tzv. zločin z nenávisti. Štyri obete, vekovo patriacim k trom generáciám rodiny, zabil 20-ročný Nathaniel Veltman na ich prechádzke okolo domu. Piaty člen rodiny, 9-ročný chlapec, útok prežil.

Obyvatelia Londýnu pochodovali približne 7 kilometrov od miesta útoku k neďalekej mešite, kde útočníka zatkla polícia. Niektorí držali transparenty s nápisom „nenávisť tu nemá čo hľadať!“ či „láska pred nenávisťou“. Podobné protesty sa konali i v ďalších mestách v provincii Ontario. „Najlepšie na tom bol nielen počet zúčastnených… ale ich rozmanitosť. Ľudia z každej jednej komunity v Londýne prišli podporiť túto vec,“ povedal 19-ročný vysokoškolák Abdullah Al Jarad.

Prípad vyvolal pobúrenie naprieč celou Kanadou a politici z celého spektra zločin odsúdili. Veltman čelí obvineniu z vraždy prvého stupňa. Kanadský premiér Justin Trudeau nazval jeho čin „teroristickým útokom“ a prisľúbil pritvrdiť boj proti skupinám krajnej pravice a nenávisti na internete. (TASR, tob)