Azerbajdžan v sobotu prepustil 15 arménskych vojenských zajatcov, ktorých zadržali počas minuloročných bojov o Náhorný Karabach. Vymenil ich za mapu mínových polí.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí. Azerbajdžanskí diplomati takisto uviedli, že v rámci dohody, ktorú sprostredkoval gruzínsky premiér Irakli Garibašvili, Jerevan recipročne poskytol Baku mapy zamínovaných území v bývalej bojovej zóne.

Boje o Náhorný Karabach medzi Azerbajdžanom a Arménskom vypukli v septembri roku 2020 a vyžiadali si za šesť týždňov viac než 6.000 životov.

Vojna skončila v novembri prímerím, ktoré sprostredkovalo Rusko. Jerevan sa vzdal územia, ktoré kontroloval viac než dve desaťročia.

V sobotu „Azerbajdžan prepustil 15 zajatých Arménov výmenou za mapy s lokalitou 97.000 protitankových a protipechotných mín v oblasti Agdam,“ vyhlásilo azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí.

Zároveň poďakovalo americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a švédskemu predsedníctvu OBSE za úlohu, ktorú zohrali pri rokovaniach. (TASR, tob)