Štyria mladí migranti z Afganistanu sa v piatok v Grécku postavili pred súd pre obvinenia zo založenia požiarov, ktoré vlani zničili najväčší tábor pre migrantov v Európe. Informuje o tom agentúra AFP. Utečenecký tábor Moria na egejskom ostrove Lesbos bol domovom pre viac než 10.000 ľudí, kým nebol v dôsledku dvoch požiarov v septembri 2020 zničený. Štyria Afganci, ktorí sa postavili pred súd na susednom ostrove Chios, čelia obvineniam z úmyselného podpaľačstva vedúceho k ohrozeniu ľudských životov, ako aj z členstva v zločineckej skupine. V prípade, ak ich uznajú za vinných z oboch trestných činov, hrozí im 15 rokov väzenia, píše AFP.

Dvoch mladistvých Afgancov už v tomto istom prípade odsúdili na päťročné väzenie v marci tohto roka. Právni zástupcovia štyroch obžalovaných, ktorí sa v piatok postavili pred súd, argumentovali tým, že ich klienti nemajú zaručený spravodlivý proces. Traja z nich podľa obhajcov disponujú dokumentmi, že v čase zatknutia ešte nemali 18 rokov, grécky štát ich však neuznal za maloletých.

Proces je z veľkej časti založený na výpovediach ďalšieho afganského žiadateľa o azyl, ktorý šiestich podozrivých označil za páchateľov. Obhajoba namietala, že svedok sa v piatok pred súd nedostavil a nebol prítomný ani na pojednávaní v marci, keďže ho nemohli lokalizovať. Obžalovaní tvrdia, že sú terčom obvinení svedka, etnického Paštúna, pretože všetci šiesti sú z etnika Hazarov, dlhodobo prenasledovanej menšiny v Afganistane.

Tábor Moria postavili v roku 2013 pre maximálny počet 3000 ľudí. V roku 2015 boli jeho kapacity výrazne preťažené v dôsledku rozsiahlej vlny utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy v malých člnoch z Turecka. Požiare vypukli 8. a 9. septembra 2020 po tom, čo do tábora preniklo napätie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Podľa svedkov sa konflikt strhol po tom, ako približne 200 migrantov odmietlo ísť do karantény, keďže nemali pozitívne testy na COVID-19 ani neprišli do kontaktu s nikým nakazeným, uvádza AFP.

(tasr)