Biden krajiny G7 vyzval, aby sa pripojili k USA a darovali vakcíny chudobnejším. Jeho administratíva plánuje darovať pol miliardy dávok.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok svetových lídrov vyzval, aby nasledovali príklad Spojených štátov a podelili sa o vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s chudobnejšími krajinami. Informovala o tom agentúra AP.

Americký prezident vo štvrtok počas návštevy Spojeného kráľovstva potvrdil záväzok Spojených štátov, že nakúpia 500 miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a darujú ich chudobnejším krajinám.

Biden sa v Británii zúčastní na summite skupiny krajín G7, ktorý sa má konať od piatka do nedele (11.-13. júna) v letovisku Carbis Bay v anglickom grófstve Cornwall.

USA chcú podľa Bidenových slov pomôcť vyviesť svet z pandémie – za spolupráce so svojimi partnermi. Dodal, že krajiny skupiny G7 sa v piatok pridajú k USA a predstavia svoje plány v oblasti darovania vakcín.

Britský premiér Boris Johnson v správe zverejnenej vo štvrtok na oficiálnej stránke britskej vlády napísal, že prišiel čas, aby „najväčšie a technologicky najvyspelejšie demokracie sveta“ prevzali zodpovednosť a „zaočkovali svet“.

Johnson takisto pripomenul, že Británia má milióny nadbytočných dávok vakcín, ktoré počas tohto roka plánuje rozdistribuovať po svete.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uvítal záväzok USA a povedal, že Európa musí urobiť to isté, píše AP.

„Som presvedčený, že Európska únia musí mať ambície aspoň na takej úrovni ako Spojené štáty,“ povedal Macron na tlačovej konferencii.

(tasr)