Prezidentka: Riešenie klimatickej krízy sa nevylučuje s hospodárskym rastom. Zároveň je to podľa nej príležitosť na vybudovanie inovatívnej, sociálne spravodlivej a modernej krajiny.
Prichádza najdôležitejšia fáza plánu obnovy, jeho implementácia. Jadro slovenského plánu tvorí naštartovanie zelenej a digitálnej transformácie. Riešenie klimatickej krízy sa zároveň nevylučuje s udržateľným hospodárskym rastom. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na online konferencii k plánu obnovy, ktorú organizuje portál Euractiv Slovensko spolu so Slovenskou klimatickou iniciatívou a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

„Riešenie klimatickej krízy a dekarbonizácia hospodárstva a spoločnosti sa nevylučuje s udržateľným hospodárskym rastom, tvorbou pracovných miest či prosperitou. Práve, naopak, takýto rast môže ísť ruka v ruke s ochranou životného prostredia,“ zdôraznila hlava štátu.

Čaputová tvrdí, že vo všetkých sektoroch bude Slovensko potrebovať zmenu prístupu, inovácie a nízkouhlíkové technológie zohľadňujúce urgentnosť klimatickej krízy. „Pri týchto reformách však musíme zabezpečiť sociálnu a ekonomickú únosnosť, férovosť a spravodlivosť opatrení,“ podotkla.

Jedným z účinných nástrojov riešenia klimatickej krízy sú podľa jej slov aj investície do environmentálnej a energeticky udržateľnej výstavby a zelenej obnovy budov a domov. Vyjadrila potešenie, že sa podarilo presadiť pre túto oblasť významnú alokáciu z plánu obnovy. Upozornila, že výzvou bude krátky čas na implementáciu.

(tasr)