USA darujú chudobným krajinám 500 miliónov dávok vakcín. USA čelili kritike za to, že majú k dispozícii veľké množstvo nevyužitých očkovacích látok, čo zdôvodňovali ako preventívne opatrenie.
Spojené štáty nakúpia pol miliardy dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré venujú 92 chudobným krajinám.

Prvých 200 miliónov dávok vakcín má byť prostredníctvom iniciatívy COVAX dodaných ešte do konca tohto roka. Zvyšných 300 miliónov dostanú krajiny s nízkym a stredne nízkym príjmom do júna 2022. Biden tiež vyzve demokratické krajiny vo svete, „aby prispeli ku globálnym dodávkam bezpečných a účinných vakcín“.

USA už predtým avizovali, že do konca júna darujú približne 80 miliónov dávok vakcín a iniciatíve COVAX venujú dve miliardy dolárov. Včase, keď v USA prvou dávkou zaočkovali už 64 percent dospelých, sa Washington rozhodol v boji proti pandémii COVID-19 podporiť i chudobné krajiny. Biely dom v tejto súvislosti hovorí o návrate k multilateralizmu po nacionalistickom izolacionizme administratívy exprezidenta Donalda Trumpa.

(tasr)