EK sa pripojí k žalobe Česka na poľskú vláde pre ťažbu v pohraničnej bani Turów. Dôvodom je jej negatívny vplyv na životné prostredie.

Európska komisia v stredu oznámila, že sa pridá k žalobe, ktorú Česko podalo vo februári na Súdnom dvore Európskej únie (CJEU) voči poľskej vláde v súvislosti s ťažbou hnedého uhlia v bani Turów ležiacej neďaleko poľsko-českých hraníc.

„Môžem potvrdiť, že Komisia dnes predložila svoju žiadosť o zapojenie sa do konania pred Súdnym dvorom EÚ,“ uviedol v súvislosti s prípadom v stredu hovorca EK, ktorého citovala agentúra Reuters.

Baňa Turów je v prevádzke od roku 1904, pričom dodáva uhlie hlavne do miestnej elektrárne. Najväčšia poľská energetická spoločnosť PGE, ktorá vlastní spomínanú elektráreň aj samotnú baňu Turów, v nej plánuje ťažiť uhlie v do roku 2044. Zároveň avizovala,  že chce ťažbu ešte rozšíriť, pričom poľské ministerstvo životného prostredia predĺžilo v marci 2020 povolenie na ťažbu v Turówe o šesť rokov, a to aj napriek protestom Českej republiky i Nemecka.

Európska komisia následne vlani v decembri uviedla, že Poľsko sa ťažbou v bani Turów dopustilo viacerých porušení práva EÚ. Medzi tie patrilo napríklad nesprávne uplatňovanie predpisov, v súlade s ktorými mala Varšava povinnosť prekonzultovať ďalšiu ťažbu v bani so susednými krajinami, pripomína Reuters.

Česká vláda koncom februára oznámila, že v súvislosti s plánovaným rozšírením bane Turów podala na Poľsko na pôde CJEU žalobu. Česko žiada zastavenie ťažby v bani z dôvodov negatívneho vplyvu na životné prostredie. Podľa Prahy má baňa negatívny vplyv na pohraničné oblasti, kde prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody. Environmentálni aktivisti ale aj tamojší obyvatelia sa okrem toho sťažujú aj na hluk a prašné prostredie.

Obe krajiny sa teraz snažia dospieť k dohode a eventuálne stiahnutiu žaloby, uvádza Reuters.

CJEU nariadil v máji Poľsku, aby ťažbu v bani okamžite zastavilo, a to až do konečného rozhodnutia v prípade predmetnej žaloby. Poľský premiér Mateusz Morawiecki však zareagoval tvrdením, že zastavenie ťažby by bolo pre krajinu „energetickou katastrofou“ a avizoval, že Varšava toto nariadenie neuposlúchne.

Česko žiada od Poľska odškodné, okrem iného aj prípadné pokuty až vo výške piatich miliónov eur za každý deň ďalšej ťažby ako aj finančnú kompenzáciu na pokrytie nákladov na vybudovanie nových zdrojov pitnej vody v oblasti, uvádza Reuters.

(tasr)