USA varovali pred provokáciami po povolení pochodu nacionalistov v Jeruzaleme. Predchádzajúce zhromaždenia sa nezaobišli bez problémov.

Spojené štáty vyzvali v stredu Izrael a Palestínčanov, aby sa vyhli „provokáciám“ a zachovali prímerie po tom, čo Izrael povolil konanie kontroverzného pochodu nacionalistov v Jeruzaleme. Informuje o tom agentúra AFP.

„Veríme, že je nevyhnutné vyhnúť sa krokom, ktoré zhoršia napätie,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Ako dodal, Spojené štáty sú oddané diplomacii a chcú „urobiť všetko, čo bude v ich silách v snahe zabrániť eskaláciám alebo provokáciám“, ktoré by mohli viesť k obnoveniu násilia.

Na otázku, či sú USA proti pochodu, Price odmietol priamo odpovedať, uviedol však: „My všetci sme videli, čo vyvolalo posledné vzplanutie násilia a vieme, aká je situácia chúlostivá.“

Bezpečnostný kabinet dosluhujúcej izraelskej vlády nedávno rozhodol, že vlajkový pochod izraelských nacionalistov cez jeruzalemské Staré mesto sa môže konať na budúci týždeň, v utorok 15. júna. Palestínske radikálne hnutie Hamas v reakcii pohrozilo, že ak sa pochod uskutoční, obnoví boje, píše AFP.

Predchádzajúce zhromaždenia krajne pravicových židovských skupín zvýšili napätie v Jeruzaleme, čo podnietilo políciu k intervencii v areáli tamojšej posvätnej mešity al-Aksá. Nepokoje viedli k raketovým útokom Hamasu a vojenskej reakcii Izraela. Konflikt si v máji vyžiadal 260 obetí na životoch v radoch Palestínčanov a najmenej 13 na strane Izraela, píše AFP.

(tasr)