Hnutie OĽANO považuje vzdanie sa poslaneckého mandátu  Jána Heráka v tejto chvíli za správne riešenie na upokojenie situácie aj vzhľadom na závažnosť obvinení. Pre TASR to uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky. „Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie,“ dodal. Herák do NR SR kandidoval práve za hnutie OĽANO.

„Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu,“ dodal premiér Eduard Heger (OĽANO). Stanovisko premiéra TASR poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Na vzdanie sa mandátu Heráka už vyzvali koaličné strany SaS a Za ľudí. Odvolávajú sa na medializované informácie, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia.

Poslanec Herák čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Na informácie doteraz reagoval tým, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO, dokým sa obvinenie nevyšetrí. Figuruje ako nezaradený poslanec.

Herák organizuje tábory pre deti, často ide podľa neho o deti z detských domovov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. „Chápem, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,“ reagoval v súvislosti s obvinením. Odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený.

(tasr)