V najbližších dňoch chce Ministerstvo regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlásiť výzvu za 13 miliónov eur na dobudovanie kapacít materských škôl. Uviedla to ministerka v stredu po rokovaní vlády. „Nedostatok materských škôl je totiž problém, ktorý dolieha na rodičov,“ argumentovala Remišová s tým, že rodičia detí, pre ktoré sa nenájde miesto v štátnej škôlke, musia často hľadať finančne náročnejšie alternatívy v súkromných škôlkach.

Cieľom je podľa vicepremiérky zabezpečiť to, aby každé dieťa, ktoré chce do škôlky ísť, v nej aj dostalo miesto. Problém je akútny aj pre nový zákon, ktorý zavádza povinný nástup do škôlky pre deti vo veku päť rokov, dodala vicepremiérka. Výzva za 13 miliónov eur bude určená pre všetky typy škôlok – verejné, súkromné či cirkevné. „V tejto výzve podporujeme výstavbu nových objektov, rozširovanie kapacít, stavebno-technické úpravy už existujúcich objektov vrátane detských ihrísk, športových zariadení a obstaranie technicko-materiálneho vybavenia pre škôlky,“ vymenovala vicepremiérka.

Ministerka pripomenula, že z regionálneho operačného programu bolo podporených už 7628 nových miest vo vyše 200 škôlkach, minulo sa na to 64 miliónov eur. Ak bude ďalší dopyt, MIRRI je pripravené v tejto výzve pokračovať aj ďalej.

(tasr)