Ministerstvo zdravotníctva odmieta kritiku Hlasu-SD k reforme nemocničnej siete. Rezort sľubuje lepší manažment pacienta, efektívnejšie využívanie nemocničných lôžok.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta kritiku mimoparlamentného Hlasu-SD, že optimalizáciou siete nemocníc zanikne takmer 11.000 akútnych lôžok, alebo sa zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, by sa transformovali v horizonte niekoľkých rokov na základe presných analýz a dát na iný typ lôžka s lepším manažmentom pacienta.

„Zástupcovia predmetnej politickej strany vyjadrovali počas svojho vládnutia obdobnej reforme podporu. Preto, ak sú ich zámery, kroky v prospech občana, by sme skôr očakávali konštruktívny dialóg ako vytĺkanie politického kapitálu z reformy, o ktorú sa v slovenskom zdravotníctve snažia ľudia 15 rokov,“ uviedla.

Ambíciou je podľa jej slov radikálne zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čo je aj cieľom Plánu obnovy a odolnosti SR. MZ SR tvrdí, že slovenské zdravotníctvo bolo dlhé roky zle riadené, nemocnice sú chronicky zadĺžené a zdravotníci nespokojní.

„Slovensko sa bude musieť vysporiadať so starnutím populácie a jej vplyvom na potreby pacientov, oproti minulosti klesá dopyt po gynekologicko-pôrodníckych lôžkach v dôsledku poklesu pôrodnosti. Naopak dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať,“ povedala.

Dodala, že dlhodobo chorí pacienti sú hospitalizovaní na akútnych lôžkach, ktoré však primárne slúžia pre akútne stavy. „Navyše nemocnica nedokáže takýmto pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na čas potrebný na zotavenie, pretože potrebuje uprednostniť akútnych pacientov. Na Slovensku by sa tak časť nevyužitých akútnych lôžok mala transformovať na lôžka dlhodobej a následnej starostlivosti,“ uzavrela Eliášová.

(tasr)