Pápež sa stretne s Áderom i Orbánom, tvrdí maďarská biskupská konferencia. Informácie o tom, že pápež sa s politikmi nestretne pre ich odmietavý postoj k utečencom, označila za nepravdivé.
Pápež František, ktorý sa v septembri v Budapešti zúčastní na záverečnej omši 52. Medzinárodného eucharistického kongresu, sa pred omšou má stretnúť s maďarským prezidentom Jánosom Áderom, predsedom vlády Viktorom Orbánom i s ďalšími vysokými štátnymi predstaviteľmi, vyhlásila v stredu Maďarská katolícka biskupská konferencia MKPK.

Sekretariát MKPK zverejnil svoje vyhlásenie na katolíckom webovom serveri Magyar Kurír. Biskupská konferencia, ktorá kongres organizuje, v dokumente vyjadrila poľutovanie nad tým, že o programe pápeža v Maďarsku, ktorý je ešte v štádiu príprav, sa objavili falošné informácie a zlé interpretácie v miestnych i zahraničných médiách.

Viaceré maďarské médiá s odvolaním sa na americký katolícky denník National Catholic Register minulý piatok napísali, že pápež František neplánuje štátnu návštevu, a teda ani rokovania so žiadnymi politikmi.

Denník poznamenal, že zo strany maďarskej vlády i cirkevných vodcov boli a sú snahy dosiahnuť, aby pápež František strávil viac času v Maďarsku a venoval sa viac maďarským veriacim. Vatikán sa však vedome bráni tomu, aby sa pápež pri takejto významnej cirkevnej udalosti stretol s politickými lídrami – nestretne sa teda ani s premiérom Viktorom Orbánom, ani s prezidentom Jánosom Áderom.

Pápež František sa s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom nechce stretnúť preto, lebo je nespokojný s tým, ako sa premiér i maďarskí katolícki biskupi stavajú k utečencom. Uviedli to v pondelok viaceré maďarské médiá s odvolaním sa na články troch poľských médií.

(tasr)