Česko: Cichanovská vystúpila v Senáte, priniesla fotky prenasledovaných disidentov. Počas príhovoru vyzvala Českú republiku, aby neuznávala režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Vodkyňa bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vystúpila v stredu s prejavom v českom Senáte. Počas svojho príhovoru žiadal zavedenie ďalších sankcií voči predstaviteľom Lukašenkovho režimu a poďakovala za podporu pre bieloruskú opozíciu.

Cichanovská poďakovala za možnosť vystupovať v mene Bielorusov a pripomenula niektoré historické paralely medzi oboma národmi. V prejave opakovane spomenula bývalého prezidenta Václava Havla a citovala aj myšlienky filozofa Jana Sokola. Opísala tiež teror, ktorý rozpútal režim prezidenta Alexandra Lukašenka po vlaňajších prezidentských voľbách.

Poukazujúc na nedávne vynútené pristátie civilného lietadla  za účelom zadržania opozičného novinára Ramana Prataseviča Cichanovská uviedla, že Lukašenkov režim má podľa nej teroristickú podstatu.

V prejave pred poslancami tiež bieloruská opozičná vodkyňa ukazovala senátorom fotky perzekvovaných disidentov a ocenila podporu a solidaritu zo strany Českej republiky i obyčajných Čechov, ktoré podľa nej budú dôležité aj v budúcnosti.

(tasr)