Kolíková víta oslobodenie ďalších troch obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou spod obžaloby. Kľúčovú úlohu v tomto prípade podľa nej zohrala aj verejná ochrankyňa práv SR.

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) víta rozhodnutie košického okresného súdu, ktorým v stredu právoplatne oslobodil ďalšie tri obete policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013 spod obžaloby za krivú výpoveď. Ministerka to uviedla na sociálnej sieti.

„Zároveň však vnímam, že ten, kto má cit pre ľudské práva, musí mať silnú pachuť v ústach z toho, že prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou bol po ôsmich rokoch stále na súde nie z dôvodu, že sa hľadá odpoveď na otázku, kto je vinný za násilnosti v osade, ale na otázku, kto povedal, že to tak nebolo,“ podotkla.

V tejto súvislosti považuje za dôležité, že SR je členskou krajinou Rady Európy a záväzné sú pre ňu rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). „Práve vďaka takémuto rozhodnutiu sa Slovensko vybralo cestou právneho štátu aj smerom k ochrane tých, ktorí sú obeťami neprimeranej policajnej akcie štátu,“ doplnila.

„Bola to práve verejná ochrankyňa práv, ktorá ESĽP poskytla svoje stanovisko ako tretia strana (amicus curiae), v ktorom bolo jasne konštatované, že počas razie došlo k viacerým porušeniam základných práv obetí,“ dodala s tým, že je namieste otázka, či nedať tomuto úradu viac kompetencií.

Košický okresný súd v stredu právoplatne oslobodil spod obžaloby Milana Hudáka, Rolanda Danča a Júliusa Hudáka. Ďalších dvoch obžalovaných Róberta Rybára a Leonarda Horvátha v samostatných konaniach súd oslobodil už v máji. Stalo sa tak po stanovisku Generálnej prokuratúry SR a prehodnotení skutkového stavu veci, ako aj po verdikte ESĽP. Obžalovanou tak ostáva len Irena M., u ktorej prokurátor žalobu nestiahol.

(tasr)