Herák by sa pre kauzu obťažovania mal vzdať mandátu, vyzýva SaS.

Strana Sloboda a solidarita vyzýva poslanca Jána Heráka, aby sa vzdal mandátu. SaS tak urobila v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová vo veci uviedla, že je nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje.

„Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia, a tiež systém prevencie,“ uviedla Zemanová.

Tak ako je prioritou vlády boj proti korupcii, malo by sa ňou podľa predsedníčku klubu SaS stať aj zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia, a to s ohľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú.

Ján Herák (OĽaNO). Foto: Michal Svítok/TASR

SaS Heráka vyzvala po tom, ako televízia Markíza uverejnila informáciu o tom, že polícia obnovila starý prípad z roku 2018, keď poslanec Národnej rady za hnutie OĽaNO čelil trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia 16-ročného dievčaťa. Aj v tomto prípade malo ísť opäť o chovankyňu jedného z detských domovov. Z činu ho však neobvinili a stíhanie bolo zastavené. Prokuratúra dala v tomto prípade polícii pokyn na obnovenie vyšetrovania.