V Bielorusku pribudne ďalší sviatok – Deň národnej jednoty. Pripomínať sa bude 17. septembra, teda v deň začiatku útoku Sovietskeho zväzu na Poľsko v roku 1939, ktorého armáda a v jej radoch desaťtisíce Bielorusov v tom čase bojovala proti nacistickému Nemecku. Ako informovala agentúra PAP, Varšava na tento krok reagovala s rozhorčením.

Podľa spravodajského portálu Belsat výnos o novom sviatku podpísal v utorok prezident Alexandr Lukašenko, ktorého bieloruská opozícia a západné štáty neuznávajú ako legitímnu hlavu štátu. V oficiálnej bieloruskej historiografii je 17. september špecifikovaný ako výročie spojenia regiónov  západného Bieloruska s Bieloruskou sovietskou socialistickou republikou.

„Tento deň sa stal aktom historickej spravodlivosti pre bieloruský národ – rozdelený proti svojej vôli v roku 1921 Rižským mierom,“ citovala agentúra PAP z vyhlásenia Lukašenkovho úradu. Poľské ministerstvo zahraničných vecí na Lukašenkov výnos reagovalo s rozhorčením a poľský Inštitút národnej pamäti (INP) uviedol, že sovietsky útok na Poľsko zo 17. septembra 1939 nie je Dňom národnej jednoty Bieloruska, ale „dňom zjednotenia dvoch totalitných režimov“ – sovietskeho a nacistického.

INP zdôraznil, že 17. septembra 1939 sovietsky vodca Josif Stalin splnil svoj záväzok voči Adolfovi Hitlerovi v súlade s tajným protokolom k Paktu Molotov-Ribbentrop a útokom Červenej armády na Poľsko umožnil tretej ríši rýchlo dobyť poľské územie. Tento deň je preto „symbolom zločineckej spolupráce medzi Hitlerom a Stalinom“.

Rezort poľskej diplomacie zdôraznil, že „táto sovietsko-nacistická invázia do Poľska spustila najstrašnejšiu vojnu vo svetových dejinách, ktorá stála životy 60 miliónov ľudí vrátane obyvateľov Bieloruska“, pričom „mnoho z nich zahynulo v nemeckých koncentračných táboroch alebo sovietskych gulagoch“. Vo vyhlásení poľského ministerstva sa ďalej konštatuje, že „17. september 1939 znamenal pre niekoľko stotisíc poľských civilistov stratu občianstva, dôstojnosti a smrť v hlbinách sovietskeho Ruska“. Ministerstvo označilo ustanovenie nového sviatku za „akt podkopávajúci nezávislosť a zvrchovanosť Bieloruska“.

Spravodajský portál Onet.pl pripomenul, že Lukašenko v poslednom čase Poľsko kritizoval viackrát. V apríli napríklad vyhlásil, že vzťahy s Poľskom nikdy neboli dokonalé, ale bieloruská strana dlho tolerovala „útoky a obvinenia“ voči sebe a usilovala sa o kompromis, pričom preukázala flexibilitu.

V tejto súvislosti kritizoval, že Varšava túto ústretovosť vnímala ako slabinu Minska. Každá pripravenosť Poľska na dialóg bola podľa Lukašenka zmarená tvrdeniami o zmanipulovaní prezidentských volieb, ktoré sa v Bielorusku konali vlani v auguste, udeľovaním „azylu utekajúcim zradcom a extrémistom“, podporou extrémistických internetových webov a následnými sankciami voči Bielorusku. Onet.pl v tejto súvislosti pripomenul prípady zadržaných príslušníkov poľskej menšiny v Bielorusku, ktorí boli na jar obvinení z podnecovania etnickej nenávisti a rehabilitácie nacizmu. Aktivisti z poľskej menšiny tieto obvinenia odmietajú ako neopodstatnené.

(tasr)