Rybári v Česku zarybňujú postihnutý úsek rieky Bečva. Vlani do nej unikol kyanid a iné chemikálie.

Do českej rieky Bečva sa vracia život. Rybári v utorok pokračovali v postupnom zarybňovaní „mŕtveho“ úseku rieky medzi Valašským Meziříčím a Přerovom, na ktorom došlo vlani 20. septembra k rozsiahlemu úhynu viac ako 40 ton rýb po úniku veľkého množstva kyanidu a ďalších chemikálií. Informuje o tom webový spravodajský portál Novinky.cz.

„Ide o najväčšiu, ale zároveň už o niekoľkú várku rýb, ktorými sa snažíme znovu obnoviť život v rieke,“ povedal predseda miestnej organizácie Českého rybárskeho zväzu (MO ČRS) v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Do Bečvy sa v posledných mesiacoch vrátilo zhruba 30.000 rýb.

Od septembrovej ekologickej katastrofy ubehlo takmer deväť mesiacov. Život sa do rieky vracia iba postupne a pomaly. S opätovným zarybnením začali rybári v novembri minulého roka. Do rieky vtedy vypustili niekoľko tisíc kusov rýb.

Rybári sa budú v ďalšom období snažiť do rieky dostať aj staršie než jednoročné či dvojročné ryby. Riešením by mohol byť ich prenos z inej oblasti povodia rieky Morava. Tým by urýchlili výter rýb v zasiahnutom úseku Bečvy.

(tasr)