Izraelská armáda po kontroverznom nálete na budovu s redakciami médií v palestínskom pásme Gazy rozpracovala a vysvetlila dôvody zničenia tejto výškovej budovy. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Radikálne palestínske hnutie Hamas pracovalo v budove na technológii, ktorá mala narušiť pôsobenie protiraketového systému Izraela s názvom Železná kupola, uviedla armáda v utorok vo vyhlásení. Dodala, že v budove bolo na tento účel uskladnené špeciálne zariadenie.

Podľa armádneho vyhlásenia bolo toto zariadenie možné zničiť zrútením výškovej budovy. Izraelské vzdušné sily zaútočili na výškovú budovu v Gaze v polovici mája, keď prebiehal najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a palestínskymi militantmi. Zničené boli okrem iných redakcie americkej tlačovej agentúry Associated Press (AP) a katarskej televíznej stanice al-Džazíra.

Izrael pred náletom vopred varoval obyvateľov Gazy. Agentúra AP reagovala na útok so zdesením a združenia novinárov vyjadrili vážne obavy z vývoja situácie. Izraelská armáda najprv útok odôvodňovala menej jasne či konkrétne a uviedla len, že budovu využívala aj vojenská tajná služba Hamasu, ktoré v pásme Gazy vládne.

(tasr, min)