Bieloruský prezident Lukašenko podpísal zákon, ktorý sprísňuje tresty za účasť na nepovolených protestoch. Účastníkom hrozí trest odňatia slobody v dĺžke až troch rokov, informovala agentúra AP.

Za účasť na nepovolených demonštráciách mohli doteraz úrady v Bielorusku udeliť pokutu alebo krátky trest odňatia slobody v dĺžke do dvoch týždňov. Nový zákon umožní osoby, ktoré boli počas jedného roka najmenej dvakrát usvedčené z účasti na nepovolenom proteste, odsúdiť až na tri roky väzenia.

Nový zákon takisto maximálne tresty za „hrubé narušenie verejného poriadku“ sprísňuje z pôvodných troch rokov na päť rokov odňatia slobody. Lukašenko v máji podpísal zmeny a dodatky k zákonu o hromadných podujatiach, ktorým sa novinárom – okrem iného – zakazuje, aby v reálnom čase prinášali spravodajstvo z úradmi nepovolených verejných zhromaždení, pripomína AP.

Viac ako 35 000 ľudí bolo zatknutých a tisíce boli obeťami prejavov násilia zo strany polície počas zásahov úradov proti demonštrantom. Bieloruské úrady takisto zasahujú voči novinárom – vrátanie blokovania viacerých spravodajských webov. Demonštrácie prepukli vlani v auguste po tom, ako Lukašenko zvíťazil v prezidentských voľbách a začal svoje šieste volebné obdobie vo funkcii.

Výsledky týchto volieb neuznáva mnoho štátov ani Európska únia. EÚ a Spojené štáty zaviedli sankcie voči predstaviteľom bieloruského režimu, ktorí sa údajne podieľali na manipulácii augustových volieb a na organizácii zásahov voči účastníkom protestov.

(tasr, min)