Maďarsko v plnej miere podporuje čo najskorší vstup Albánska do Európskej únie, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Stalo sa tak po schôdzke s albánskym premiérom Edim Ramom v Budapešti. Informovala o tom agentúra MTI.

„Maďarsko podporuje členstvo Albánska v Únii nielen z hľadiska sympatií voči tejto krajine, ale aj preto, lebo je to v jeho záujme,“ citovala agentúra Orbána. Podľa jeho slov bez perspektívy členstva nemožno zaručiť bezpečnosť európskeho kontinentu z politického a ani z ekonomického hľadiska.

Maďarský premiér pripomenul, že s albánskym premiérom spolupracuje už dlhší čas, pretože Rama zvíťazil v parlamentných voľbách trikrát po sebe. „Je to veľmi vzácne v európskej politike,“ dodal maďarský premiér, podľa ktorého medzi Maďarskom a Albánskom nie sú žiadne vážnejšie názorové rozdiely.

Albánsky premiér vyjadril Orbánovi vďaku za prejavenú podporu na ceste eurointegrácie jeho krajiny. „Maďarov a Albáncov spája staré priateľstvo. Spoluprácu týchto krajín treba ďalej posilňovať,“ zdôraznil Rama.

(tasr, min)