V USA schválili nový liek, podľa výrobcu spomaľuje Alzheimerovu chorobu. Liek sa má pacientom podávať vnútrožilovo raz za štyri týždne.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v pondelok schválil liek s názvom Aduhelm, ktorý podľa výrobcu spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby. Za posledných takmer 20 rokov nebol na liečbu tohto ochorenia schválený žiaden iný nový liek.

Nový liek vyvinula americká spoločnosť Biogen v spolupráci s japonskou farmaceutickou spoločnosťou Eisai Co. Aduhelm síce nedokáže Alzheimerovú chorobu zvrátiť ani vyliečiť, avšak monoklonálna protilátka s názvom aducanumab, ktorú liek obsahuje, podľa Biogenu spomaľuje priebeh ochorenia. Lieky, ktoré boli doteraz dostupné, len dočasne zmierňujú príznaky choroby.

FDA liek Aduhelm schválil aj napriek odporúčaniam výboru externých odborníkov FDA, ktorý sa vlani v novembri vyslovil proti schváleniu látky aducanumab. Klinické štúdie podľa výboru totiž nepreukázali „presvedčivé dôkazy“ o účinnosti tejto látky pri spomaľovaní priebehu Alzheimerovej choroby.

Spoločnosť Biogen zatiaľ nezverejnila cenu liečby, avšak odhaduje sa, že ročne by táto terapia mohla stáť od 30.000 dolárov (24.597 eur) do 50.000 dolárov (40.995 eur).

(tasr)