Policajti podnikli raziu voči medzinárodnému organizovanému zločinu. Malo ísť o najsofistikovanejšiu operáciu proti mafii.

Polícia vo viacerých krajinách sveta zatkla stovky ľudí v rámci operácie Trojan Shield (Trójsky štít). Prelomili šifrovanú komunikačnú aplikáciu, ktorú využívali zločinci po celom svete.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na utorkové oznámenie príslušných orgánov.

Orgány činné v trestnom konaní z Nového Zélandu, Austrálie, Spojených štátov a Európy spresnili, že tri roky monitorovali zabezpečenú komunikačnú sieť AN0M, pričom sa im podarilo dešifrovať milióny správ.

Vyšetrovatelia v 16 krajinách sveta týmto spôsobom dokázali sledovať, ako členovia mafie, ázijských zločineckých syndikátov a zakázaných motorkárskych gangov diskutovali o pašovaní drog, praní špinavých peňazí a ďalších zločineckých praktikách.

Podľa novozélanskej polície šlo o „dosiaľ najsofistikovanejšiu operáciu proti organizovanému zločinu na svete“.

Len v Austrálii bolo v rámci operácie obvinených 224 osôb. Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona policajný zásah zasadil „ťažký úder organizovanému zločinu“ v Austrálii aj iných krajinách sveta.

Telefóny, ktoré využívali zločinci na komunikáciu, nemali okrem aplikácie AN0M iné internetové alebo telefonické služby a mohli odosielať správy iba iným telefónom s touto aplikáciou. Dali sa kúpiť iba na čiernom trhu a na prístup do nich bolo potrebné zadať kód od už existujúceho používateľa.

(tasr, bop)