Počet žiadateľov o azyl v Nemecku v máji výrazne stúpol. Hovorca parlamentnej frakcie CDU/CSU Mathias Middelberg hovorí o ekonomických migrantoch.

Počet žiadateľov o azyl v Nemecku v máji v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka výrazne stúpol, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF).

Nemecké úrady v máji prijali 8278 nových žiadostí o azyl, z toho viac ako 3700 žiadostí bolo od migrantov zo Sýrie, takmer 1600 od občanov Afganistanu a od migrantov z Iraku prijali približne 650 žiadostí.

Pre porovnanie v máji minulého roku, kedy boli pre pandémiu v platnosti prísne cestovateľské obmedzenia, dostali nemecké úrady len 3777 takýchto žiadostí.

V roku 2020 požiadalo o azyl v Nemecku celkovo 102.581 cudzincov, čo je takmer o 40.000 menej ako v roku 2019, kedy Nemecko prijalo 142.509 žiadostí o azyl.

Hovorca parlamentnej frakcie CDU/CSU pre vnútropolitické otázky Mathias Middelberg však varoval, že pre prisťahovalcov prichádzajúcich cez Stredozemné more môže počet migrantov opäť vzrásť, pričom v mnohým prípadoch ide podľa neho už o „ekonomickú migráciu a nie ľudí, ktorí utekajú zo strachu“.

Organizácia na pomoc utečencom Pro Asyl minulý rok kritizovala, že nízky počet prijatých migrantov je následkom „rigorózneho uzavretia hraníc Európy“. Organizácia odsúdila systematické uzavretie suchozemských grécko-tureckých hraníc, ako aj vonkajších hraníc EÚ zo strany Maďarska a Chorvátska.

(tasr)