Harrisová a guatemalský prezident Giammattei hovorili o boji proti migrácii a korupcii. Politička v pondelok začala svoju návštevu Strednej Ameriky.

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová v pondelok s guatemalským prezidentom Alejandrom Giammatteim hovorila o spolupráci v boji proti nelegálnej migrácii a korupcii. Informovala o tom agentúra AP.

Harrisová v pondelok začala svoju návštevu Strednej Ameriky. Počas stretnutia s Giammatteim zdôraznila potrebu obnoviť nádej ľudí v krajinách Strednej Ameriky s cieľom riešiť nárast počtu migrantov z tejto oblasti.

Takisto uviedla, že ona aj Giammattei musia konať s cieľom zlepšiť situáciu pre Guatemalčanov, ktorí podľa jej slov svoju krajinu nechcú opustiť – sú však k tomu nútení z dôvodu slabých podmienok na život.

Ľudí zvažujúcich odchod z krajiny vyzvala, aby zostali doma a vyhli sa nebezpečnej ceste. USA podľa jej slov budú aj naďalej posilňovať svoje zákony v oblasti migrácie.

Guatemalu a Mexiko si za cieľové krajiny svojej prvej zahraničnej cesty vo funkcii viceprezidentky zvolila, pretože „odrážajú“ priority amerického prezidenta Joea Bidena v tejto oblasti.

Americké ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo založenie úradu, ktorý bude mať za cieľ boj proti obchodovaniu s ľuďmi a pašerákmi v Mexiku a v krajinách ako Guatemala, Salvádor a Honduras. Ministerstvo takisto zvýši úsilie v boji proti korupcii v Strednej Amerike.

Giammattei sa Harrisovej poďakoval za návštevu, píše na svojej webovej stránke denník Prensa Libre. Jej návšteva podľa jeho slov znamená, že „Guatemala a USA dokážu pracovať ako partneri s cieľom dosiahnuť spoločné ciele“. Medzi tieto ciele podľa neho patrí boj s pašerákmi drog, migrácia a boj proti korupcii.

(tasr)