Ministri zahraničných vecí Turecka a Francúzska viedli rozhovory v Paríži. Toto zriedkavé stretnutie na vysokej úrovni sa konalo po niekoľkomesačnom napätí spôsobenom medzinárodnými krízami a francúzskou domácou legislatívou zameranou proti radikálnemu islamizmu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian hostil tureckého partnera Mevlüta Čavušogla. Ich rozhovory prebehli pred summitmi NATO a EÚ, ktoré sa budú konať tento mesiac, uviedlo francúzske ministerstvo vo vyhlásení. Ministri diskutovali o Líbyi, Sýrii, mierovom procese na Blízkom východe a spolupráci v rámci NATO, aj o „hodnotách a zásadách, ktoré sú piliermi Severoatlantickej aliancie“, dodalo ministerstvo.

„Usilujeme sa posilniť náš vzťah s Francúzskom na základe vzájomného rešpektu,“ napísal Čavušoglu po stretnutí na Twitteri. Napätie medzi Parížom a Ankarou stúplo po sérii verejných sporov medzi tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý v marci varoval, že Turecko bude zasahovať do francúzskych prezidentských volieb v roku 2022.

Obaja lídri mali roztržky v celej sérii medzinárodných kríz, vrátane Líbye, Sýrie a Náhorného Karabachu. Macron vyhlasoval, že jednostranné kroky Ankary na medzinárodnej scéne prispeli k „mozgovej smrti“ NATO, kde je Turecko kľúčovým členom. Nový zákon proti islamskému extrémizmu, ktorý francúzska vláda zaviedla po sérii útokov, zasa vyvolal Erdoganov hnev – turecký líder dokonca obvinil Francúzsko z islamofóbie.

Vzťah Macrona a Erdogana dosiahol vlani najhoršiu úroveň, keď turecký líder povedal, že francúzsky prezident potrebuje ísť na „kontrolu duševného stavu“. Erdogan potom v decembri vyhlásil, že dúfa, že Francúzsko sa čo najskôr Macrona „zbaví“, a povedal o ňom, že je pre krajinu „problémom“. Uplynulé mesiace však priniesli aj neisté náznaky uvoľňovania napätia, Turecko napríklad znovu ubezpečilo o svojom záujme o začlenenie do EÚ.

(tasr, min)