Španielsko spustilo letnú turistickú sezónu a privítalo úplne zaočkovaných návštevníkov z väčšiny krajín. Rovnako aj európskych návštevníkov, ktorí môžu preukázať, že nie sú infikovaní koronavírusom. Krajina tiež znovu otvorila prístavy pre výletné lode. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Nezaočkovaní cestujúci z 27 členských krajín Európskej únie môžu teraz vstúpiť do Španielska s čerstvými negatívnymi výsledkami antigénových testov. Španielsko stále zakazuje príchod cestujúcich z Brazílie, Indie a Juhoafrickej republiky (JAR), ak ich návštevy nepatria medzi nevyhnutné. Varianty koronavírusu z týchto krajín totiž vyvolávajú obavy.

Úrady akceptujú ako dôkaz oficiálne potvrdenia, že návštevníci boli úplne zaočkovaní najmenej 14 dní pred cestou alebo v posledných šiestich mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19. Tieto potvrdenia môžu byť v španielčine, angličtine, francúzštine alebo nemčine – alebo to môžu byť ich náležité preklady v španielčine –, uvádza vláda v nariadení.

Akceptovanými vakcínami sú tie, ktoré schválil regulačný úrad EÚ (EMA), teda od spoločností Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson, ale tiež dve čínske vakcíny od spoločností Sinopharm a Sinovac, schválené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

(tasr, min)