Plán vybudovania kampusu čínskej Univerzity Fu-tan v Budapešti slúži záujmom každej strany a je v súlade s aktuálnymi trendmi, vyhlásil hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin. Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV hovorca zdôraznil, že budapeštiansky kampus znamená dôležitú platformu výmenných vzťahov.

V reakcii na sobotňajšiu budapeštiansku opozičnú demonštráciu proti tomuto projektu Wang Wen-pin vyjadril nádej, že v Maďarsku namiesto spolitizovania pristúpia k uvedenému projektu v objektívnom, rozumnom a vedeckom duchu pri zachovaní priateľských vzťahov a dvojstrannej spolupráce.

Poslanec strany Dialóg (Párbeszéd) Sándor Burány v rámci hodiny otázok v parlamente v pondelok pripomenul, že demonštranti na čele so starostom Budapešti a kandidátom Dialógu a Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Gergelyom Karácsonyom na post premiéra chceli, aby za peniaze maďarských daňových poplatníkov bolo vybudované lacné bývanie pre maďarských študentov, a nie drahá čínska univerzita.

Štátny tajomník rezortu inovácií a technológií Tamás Schanda zopakoval tvrdenie, že ľavicové strany v sobotu demonštráciou, na ktorú prišlo niekoľko tisíc ľudí, vytvárali iba politickú hystériu.

Karácsony minulý týždeň avizoval, že dá premenovať niekoľko ulíc v maďarskej metropole na protest proti plánom na vybudovanie kampusu šanghajskej Univerzity Fu-tan v Budapešti. Vo štvrtok Wang Wen-pin vyhlásil, že je hanebné, ak sa niektorí maďarskí politici „nafukovaním“ záležitostí týkajúcich sa Číny pokúšajú brániť čínsko-maďarskej spolupráci. Univerzita Fu-tan je jednou z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií Číny. Jej budapeštiansky kampus, ktorý má byť dokončený do roku 2024, by mal byť prvou pobočkou tejto školy v Európskej únii.

(tasr, min)