V Bruseli nosenie ochranného rúška na verejných miestach od stredy 9. júna už nebude povinné. Výnimkou zostanú iba oblasti s „najhustejším“ výskytom ľudí, ako sú trhy a určité obchodné centrá či uličky. Uviedla to televízna stanica RTL s odkazom na pondelňajšie pracovné stretnutie predsedu vlády Bruselského regiónu Rudiho Vervoorta so starostami mestských častí belgickej metropoly.

RTL na svojej webovej stránke spresnila, že za rozhodnutím bruselského magistrátu a starostov jeho jednotlivých častí je pokrok v očkovaní proti COVID-19.

„Očkovanie postupuje a čísla klesajú! Od 9. júna už preto nebude povinné nosiť vonku ochrannú masku s výnimkou rušných nákupných ulíc. Žiadame všetkých, aby zostali opatrní a zodpovední,“ napísal starosta Bruselu  Philippe Close na svojom účte na Twitteri.

Podľa dohody starostov šéf každej z 19 mestských častí musí určiť a verejne oznámiť, ktoré oblasti sa na jeho území považujú za „prehustené“. Ak takéto zóny existujú.

Federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke počas víkendu v rozhovore pre televíznu stanicu RTL uviedol, že na území Belgicka povinnosť nosiť ochranné rúška na verejných miestach zostane v platnosti zrejme až do jesene, a to kvôli slabšej miere zaočkovania oboma dávkami proticovidových vakcín.

Na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebná aspoň 70-percentná zaočkovanosť populácie, kým v Belgicku k 1. júnu druhou dávkou proticovidových vakcín bolo zaočkovaných len 19 percent dospelého obyvateľstva.

(tasr)