Čínska kontrola pôrodnosti by mohla viesť k zníženiu počtu príslušníkov menšín. Ten v rokoch 2017-19 klesol takmer o polovicu.

Politika kontroly pôrodnosti v Číne by do 20 rokov mohla viesť k zníženiu počtu detí narodených ujgurskej menšine i ďalším etnickým minoritám v autonómnej oblasti Sin-ťiang, a to o 2,6 – 4,5 milióna. Ide zhruba o tretinu detí, ktoré by sa v týchto menšinových etnikách mohli narodiť, ak by tam čínske úrady nepresadzovali svoju politiku kontroly pôrodnosti.

Vyplýva to z analýzy nemeckého vedca Adriana Zenza, ktorú pred jej zverejnením dostala exkluzívne k dispozícii agentúra Reuters. Doteraz nezverejnené oficiálne údaje v Číne ukazujú, že pôrodnosť u etnických menšín klesla v rokoch  2017–19 o 48,7 percenta.

Výskum Adriana Zenza prichádza v čase rastúceho tlaku niektorých západných krajín, ktoré žiadajú prešetriť, či by konanie čínskych úradov v Sin-ťiangu mohlo byť považované za genocídu tamojších menšinových národov. Peking túto interpretáciu svojej politiky rázne odmieta.

Výskum uskutočnený Zenzom je prvou recenzovanou analýzou dlhodobého vplyvu viacročného tlaku Pekingu na populáciu v západočínskej provincii Sin-ťian. Skupiny zaoberajúce sa ochranou ľudských práv, vedci i niektorí obyvatelia regiónu totiž tvrdia, že súčasťou politiky Pekingu sú novo vynútené pôrodné limity pre Ujgurov a ďalšie tamojšie – najmä moslimské – etnické menšiny, presuny pracovnej sily do iných regiónov a internácia odhadom asi milióna Ujgurov a príslušníkov ďalších etnických menšín v sieti prevýchovných táborov.

„Toto (výskum a analýza) skutočne ukazuje zámer, ktorý stojí za dlhodobým plánom čínskej vlády pre ujgurské obyvayteľstvo,“ vysvetlil Zenz pre agentúru Reuters.

Čínska vláda nezverejnila zatiaľ nijaký oficiálny cieľ na zníženie podielu Ujgurov a príslušníkov iných etnických menšín v Sin-ťiangu. Na základe analýzy oficiálnych údajov o narodení, demografických prognóz a etnických pomerov navrhnutých čínskymi akademikmi a úradníkmi však Zenz odhaduje, že cieľom Pekingu by mohlo byť, aby sa podiel príslušníkov národa Chan, ktorý je v Číne dominantný, zvýšil v južnom Sin-ťiangu zo súčasných 8,4 percenta na zhruba 25 percent.

„Takzvaná genocída v Sin-ťiangu je číry nezmysel,“ uviedlo vo vyhlásení pre Reuters čínske ministerstvo zahraničných vecí, pričom dodalo, že „je to prejav postranných úmyslov protičínskych síl v USA a na Západe a tých, čo trpia sinofóbiou“.

Ministerstvo deklarovalo, že oficiálne údaje ukazujúce pokles pôrodnosti v Sin-ťiangu v rokoch 2017–19 „neodrážajú skutočnú situáciu“ a pôrodnosť Ujgurov v Sin-ťiangu zostáva vyššia než u tamojších Chanov.
(tasr)