O reformách väzenstva bude ministerka spravodlivosti Mária Kolíková diskutovať so svojím francúzskym rezortným kolegom Éricom Dupondom-Morettim. Eurokomisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi chce zas vysvetľovať, že slovenské reformy justície sú v súlade s demokraciou a princípmi právneho štátu. Kolíková to uviedla pred rokovaním Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci EÚ.

„Je okolo toho veľa debát, keďže vieme o tom, že reformy, ktoré súvisia s justíciou v Poľsku a Maďarsku, sú spochybnené, či boli v súlade s princípmi právneho štátu,“ spresnila ministerka. Pred začiatkom rokovania rady ministrov absolvovala neformálne stretnutie s kolegami z V4.

„Rozprávali sme sa o niektorých otázkach, ktoré sú témou aj európskej rady. Osobitne sme rozoberali otázku uchovávania údajov v súvislosti s trestnými konaniami. Tiež otázku trestnej spolupráce a princípov právneho štátu,“ podotkla.

Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci sa má na svojom pondelkovom rokovaní zaoberať otázkami boja proti nezákonnému obsahu na internete či nariadeniami k postupovaniu pohľadávok. Tiež snahou stanoviť všeobecné smerovanie k nariadeniu o cezhraničnej elektronickej justícii v Európe, ktoré má justičným orgánom umožniť bezpečnú vzájomnú komunikáciu. Ministri spravodlivosti majú diskutovať aj o Agentúre EÚ pre základné práva a ochranou zraniteľných osôb.

(tasr)